Najprostsza odpowiedź na pytanie dlaczego radca prawny stworzyć portal poświęcony tematyce mobbingu i dyskryminacji brzmi: wiem czym są mobbing i dyskryminacja, i osobiście nie akceptuję takich zachowań, a artykuły publikowane na niniejszym portalu są formą mojego sprzeciwu wobec tych zjawisk.
Zdaję sobie sprawę, że żyjemy w czasach gdzie presja czasu, a więc szybkości działania oraz presja wyniku czyli efektywności działania, jest olbrzymia i podlega jej w zasadzie każdy pracownik. Nie odkryję zatem Ameryki stwierdzając, że środowisko pracy jest środowiskiem stresogennym dla większości z nas. Niezwykle ważna jest więc atmosfera panująca w miejscu pracy, zarówno między członkami zespołu, jak i przełożonymi a podwładnymi. Nikt z nas nie oczekuje, że nasze miejsce pracy będzie miejscem relaksu i dobrej zabawy. Co jednak zrobić, jeśli miejsce pracy stało się dla nas koszmarem na jawie, z którego nie wiemy jak się wydostać?
Niewątpliwie najważniejszym czynnikiem decydującym o atmosferze w miejscu pracy jest kultura zarządzania forsowana przez pracodawcę. Jak słusznie zauważył Lew Tołstoj:
Wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce.
Tak ważnym jest więc by nieporządane zachowania nie znajdowały poparcia, czy choćby cichej akceptacji ze strony pracodawcy. Nawet jeśli pracodawcy zależy na promowaniu pozytywnych postaw w miejscu pracy, nie zawsze jest on w stanie zapobiec nagannym zachowaniom niektórych pracowników. Istotnym jest więc by docelowo w każdym zakładzie pracy funkcjonowała skuteczna procedura antymobbingowa, umożliwiająca pokrzywdzonym pracownikom znalezienie ochrony przed potencjalnym mobberem. Tak samo ważne są procedury antydyskryminacyjne, które wspomagają równe traktowanie pracowników i zapobiegają potencjalnie niekorzystnym skutkom nierównego ich traktowania. Jednym z celów, którzy przyświeca mi przy tworzeniu tego bloga, jest zachęcenie pracodawców do tworzenia i wdrażania takich procedur.
Portal skierowany jest przede wszystkim do tych osób, które doświadczyły bądź doświadczają mobbingu lub dyskryminacji w swoim miejscu pracy, a także pracodawców, którzy chcą takim zachowaniom skutecznie zapobiegać. Z powyższymi zjawiskami wiąże się nierozerwalnie temat naruszeń cudzych dóbr osobistych, stąd również został on objęty tematyką naszego portalu. Pragnę serdecznie zaprosić do lektury każdą osobę, która chce zrozumieć czym polegają w/w zjawiska. Osoby chcące podzielić się swoimi poglądami lub wrażeniami zapraszam na dedykowaną stronę na portalu Faceobook.