Możliwość dochodzenia większości roszczeń przed sądem ograniczona jest czasem. Wynika to z instytucji przedawnienia roszczeń. Przedawnienie roszczenia oznacza, że sąd przyjmie złożony przez nas pozew, jednak w przypadku podniesienia przez pozwanego zarzutu przedawnienia, nasze roszczenia zostaną przez sąd oddalone, a więc w skrócie: przegramy sprawę, mimo że zgromadzone dowody i argumenty merytoryczne przemawiały na naszą rzecz.
Terminy przedawnienia wahają się, w zależności od stosunku prawnego wiążącego strony, od 6 miesięcy do 10 lat od dnia wymagalności roszczenia, czyli od dnia kiedy możemy skutecznie domagać się realizacji przysługującego nam prawa. Pojawiają się w związku z tym dwa podstawowe pytania: (1) jaki termin przedawnienia obowiązuje w przypadku roszczenia o odszkodowanie za dyskryminację? oraz (2) kiedy roszczenie o odszkodowanie za dyskryminację staje się wymagalne?
Roszczenie odszkodowawcze dyskryminowanego pracownika przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym pracownik dowiedział się o poniesionej szkodzie (vide: postanowienie Sądu Najwyższego z 20 maja 2014 r., sygn. I PZP 1/14). W w/w orzeczeniu Sąd Najwyższy przyjął, że roszczenie dyskryminowanego pracownika, jako roszczenie ze stosunku pracy, przedawnia się na podstawie art. 291 par.1 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
W orzecznictwie sądów przewija się również koncepcja stosowania do roszczenia odszkodowawczego z tutułu dyskryminacji zasady przedawniania roszczeń przewidzianej w art. 442(1) par.1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym (a za taki czyn uznać należy zachowania dyskryminacyjne) przedawnia się z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia, jednakże termin przedawnienia nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. W oparciu o powyższy przepis uznaje się, że roszczenie o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym staje się wymagalne z chwilą, w której poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
Powyższe oznacza, że dyskryminowany pracownik może skutecznie dochodzić roszczenia o odszkodowanie za poddanie go dyskryminacji w terminie trzech lat od dnia, w którym dowiedział się o poniesieniu szkody na skutek poddania go dyskryminacji. Ze względu na możliwe różnice interpretacyjne poruszanego problemu, które mogą wystąpić pomiędzy różnymi składami orzekającymi, zaleca się jednak przy tym by z roszczeniem o dyskryminację wystąpić nie później niż w terminie 3 lat od ustania stosunku pracy z dyskryminującym pracodawcą.
Na zakończenie należy jeszcze podkreślić, że roszczenie o odszkodowanie za dyskryminację staje się wymagalne całościowo w chwili, w której dyskryminowany pracownik dowiedział się o poniesieniu szkody. Nie są uprawnione twierdzenia, że roszczenie o odszkodowanie za np. dyskryminująco niskie wynagrodzenie staje się wymagalne i następnie przedawnia się oddzielnie w stosunku do każdego wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika – w terminie trzech lat od dnia, w którym wynagrodzenie powinno było zostać wypłacone. Roszczenie odszkodowawcze nie jest bowiem roszczeniem okresowym nawet w przypadku gdy dotyczy zaniżonego wynagrodzenia za wykonywaną pracę.
Potrzebujesz wsparcia prawnego? Kliknij tutaj i zapoznaj się z naszą ofertą.