Polskie przepisy prawa pracy posługują się konsekwentnie pojęciem mobbingu jako działań mających na celu poniżenie, ośmieszenie i w konsekwencji obniżenie poczucia wartości pracownika będącego ich adresatem. W artykułach omawiających zjawisko mobbingu często możemy spotkać się także z pojęciem „bullyingu”. Skąd to rozróżnienie i czy ma ono jakieś praktyczne znaczenie?
Liczne badania dotyczące relacji między ludźmi w środowisku pracy wykazały, że mobbing może mieć charakter zarówno pionowy (relacja podwładny – przełożony) jak i poziomy (relacja współpracownik – współpracownik). Bullying – to tak jak w przypadku mobbingu – stosowanie działań mających na celu poniżenie, ośmieszenie i w konsekwencji obniżenie poczucia wartości pracownika będącego ich adresatem, ale przez przełożonego. Czynnikiem różnicującym te dwa zjawiska jest więc charakter relacji pomiędzy sprawcą oraz ofiarą.
Z praktycznego punktu widzenia jest niezwykle ważne czy mamy do czynienia z mobbingiem poziomym, czy też z mobbingiem pionowym, zwanym bullyingiem. Dlatego też prowadzenie sprawy o mobbing zupełnie inaczej będzie wyglądało kiedy zmierzyć się trzeba będzie z współpracownikami, niż kiedy przyjdzie udowadniać nam, że to przełożony, czy też pracodawca dopuścił się mobbingu.
W pierwszym przypadku kluczowe pozostanie ustalenie, czy przełożony wiedział o niedopuszczalnych zachowaniach, a jeśli tak, to co zrobił żeby im przeciwdziałać. Nasze doświadczenie pokazuje, że w przypadku dużego przedsiębiorstwa przełożeni, którzy bagatelizowali istnienie mobbingu poziomego między podległymi im pracownikami, na etapie przesądowym przyjmują nieraz ugodową postawę bojąc się, że przegrana sprawa o mobbing może pozbawić ich stanowiska.
W drugim przypadku sojuszników trzeba będzie szukać wśród byłych albo obecnych pracowników, bo doświadczenie pokazuje, że mobbing pionowy dotyka zazwyczaj większą ilość pracowników u tego samego pracodawcy niż mobbing poziomy. Następne dwa artykuły zostaną poświęcone bliższemu przyjrzeniu się czym jest mobbing poziomy i mobbing pionowy.
Autor: radca prawny Michał Goliński | kancelaria prawna Poznań | mobbing, dyskryminacja, prawo pracy.
Potrzebujesz wsparcia prawnego? Kliknij tutaj i zapoznaj się z naszą ofertą.