Mobbing jest patologicznym zjawiskiem, która zawsze wpływa negatywnie na samoocenę pracowników, a co za tym idzie na ich wydajność w miejscu pracy. Pracodawca, który aktywnie nie przeciwdziała mobbingowi, de facto toleruje jego istnienie w miejscu pracy.
W dłuższej perspektywie czasu tolerowany mobbing dla każdego pracodawcy staje się przysłowiową kulą u nogi, która znacząco spowalnia jego rozwój. Co prawda nierzadko zdarza się, że pracodawca nie jest świadomy, że w miejsu pracy stosowany jest mobbing. Jednak brak świadomości pracodawcy o stosowaniu mobbingu w miejscu pracy, w świetle przepisów prawa pracy, nie zwalania go z odpowiedzialności odszkodowawczej. Jedyną możliwością żeby uchronić się przed roszczeniami odszkodowawczymi osób mobbingowanych jest wykazanie, przez pracodawcę, przed sądem, że przeciwdziałał mobbingowi.
Należałoby zaoferować konia z rzędem temu kto będzie w stanie w kilku zdaniach przedstawić uniwersalny i przede wszystkim skuteczny model przeciwdziałania mobbingowi. Za truizm można uznać stwierdzenie, że każde miejsce pracy ma swoją niepowtarzalną specyfikę. Należy pamiętać, że to co zadziała w jednym miejscu pracy, w drugim może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i mobbing będzie trwał w najlepsze.
Podstawowy problem jaki można zaobserwować w przypadku zjawiska mobbingu to brak podstawowej wiedzy prawnej, nie tylko wśród pracodawców, ale przede wszystkim wśród pracowników. Nie da się skutecznie przeciwidziałać mobbingowi wśród pracowników jeśli nie ma zrozumienia na czym polega ten problem. Pracodawcy często uznają, że wpisanie do regulaminu pracy stwierdzenia w stylu „pracodawca jest zobowiązany do przeciwdziałania mobbingowi i w tym celu każdy pracownik, który doświadczył mobbingu zobowiązany jest do zgłoszenia każdego przypadku mobbingu” rozwiązuje problem. Z punktu widzenia spełnienia ustawowego wymogu przeciwdziałania mobbingowi niewiele zmienia wprowadzenie do regulacji wewnętrznych przedsiębiorstwa tzw. procedur antymobbingowych, jeśli nie są one znane pracownikom albo/i zawierają niepraktyczne zapisy. Musimy pamiętać, że przeciwdziałanie mobbingowi to stworzenie przez pracodawcę takich mechanizmów, które pozwalaja w sposób realny a nie deklaratywny walczyć ze zjawiskiem mobbingu. W następnym wpisie wskażemy najskuteczniejsze naszym zdaniem sposoby przeciwdziałania mobbingowi, które mogą zostać zastosowane przez pracodawcę.
Autor: radca prawny Michał Goliński | kancelaria prawna Poznań | mobbing, dyskryminacja, prawo pracy.
Potrzebujesz wsparcia prawnego? Kliknij tutaj i zapoznaj się z naszą ofertą.