We wcześniejszych wpisach omówiliśmy kiedy, w świetle przepisów prawa, dochodzi do dyskryminacji pracownika (kliknij tutaj). Staraliśmy się również odpowiedzieć na pytanie co grozi pracodawcy za dyskryminowanie pracownika, a także udzielić wskazówek, jakie działania podjąć należy by walczyć z dyskryminacją. Wiemy już również, że z dyskryminacją walczyć mogą nie tylko pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, ale także osoby zatrudnione na umowach cywilnych (kliknij tutaj). Niniejszy wpis koncentruje się na ustaleniu podmiotu prawnie odpowiedzialnego za dyskryminację pracownika tymczasowego.
Wiedząc, że dyskryminowany pracownik dochodzić może przed sądem odszkodowania, w pierwszej kolejności odpowiedzieć należy sobie bowiem na pytanie czy za dyskryminację pracownika tymczasowego odpowiada agencja pracy tymczasowej, czy pracodawca użytkownik.
Z jednej strony, art. 14-15 ustawy z 09 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (zwanej dalej "Ustawą") wskazują, że to na pracodawcy użytkowniku ciążą obowiązki pracodawcy związane z organizacją pracy pracownika tymczasowego, pracownik tymczasowy nie może być przy tym w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Mogłoby to sugerować, że za dyskryminację pracownika tymczasowego odpowiada pracodawca użytkownik. Zasadniczo nie jest to jednak prawdą.
Zgodnie z art. 16 ust.1 Ustawy, pracownikowi tymczasowemu, wobec którego pracodawca użytkownik naruszył zasadę równego traktowania, w zakresie warunków określonych w art. 15, przysługuje prawo dochodzenia od agencji pracy tymczasowej odszkodowania w wysokości określonej w przepisach Kodeksu pracy dotyczących odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy z tytułu naruszenia zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu. To agencja pracy tymczasowej odpowiada więc wobec pracownika tymczasowego za poddanie go dyskryminacji w związku z jego zatrudnieniem na rzecz pracodawcy użytkownika.
Zgodnie zaś z art. 16 ust.2 Ustawy, agencja pracy tymczasowej ma prawo dochodzenia od pracodawcy użytkownika zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone pracownikowi tymczasowemu w związku z jego nierównym traktowaniem przez pracodawcę użytkownika.
Podsumowując, agencja pracy tymczasowej ponosi odpowiedzialność względem pracownika tymczasowego za poddanie go dyskryminacji. Pracodawca użytkownik ponosi natomiast zwrotną odpowiedzialnośc względem agencji pracy tymczasowej jeśli ta druga zobowiązana zostanie do zapłaty pracownikowi tymczasowemu odszkodowania za poddanie go dyskryminacji.
Pracownik tymczasowy powinien więc pamiętać, że wszelkie roszczenia z tytułu poddania go dyskryminacji kierować powinien wobec agencji pracy tymczasowej, nie wobec pracodawcy użytkownika. Roszczenia pracownika tymczasowego podlegają przy tym rozpoznaniu przez sąd właściwy ze względu na siedzibę agencji pracy tymczasowej zatrudniającej tego pracownika.
Pracodawcy użytkownikowi i agencji pracy tymczasowej powinno z kolei zależeć na wspólnym wypracowaniu skutecznych i spójnych procedur antydyskryminacyjnych, które umożliwią przeciwdziałanie dyskryminacji pracowników tymczasowych i ograniczą ryzyko odpowiedzialności odszkodowawczej związanej z wystąpieniem przypadków dyskryminacji.
Potrzebujesz wsparcia prawnego? Kliknij tutaj i zapoznaj się z naszą ofertą.